A gondolatok ... c. rovatomat NAPRÓL NAPRA címűre változtattam. Itt találtok lelki morzsácskákat. Igyekszem majd bővítgetni, illetve egyre mélyebbre ásva tartalmasabbá tenni. Jó olvasást! Isten mosolya kísérjen benneteket!
A Szent Bibliáról c rovatba, ahogy a címe mutatja szentírási szövegekkel kapcsolatos gondolatokat fogok tenni, amelyek tovább mélyítik, kicsit talán tudományosabban is, a napról napra ill a lelkiségünkről c rovatok tartalmát.
A Gondolatok könyve c. rovatban pedig lehetőségetek van nektek is megosztani velem, egymással elmélkedésetek gyümölcsét gondolataitokat.
Nem kell egy nap alatt felérnünk lelki fejlődésünk csúcsára. Lassan induljunk el, és figyeljük minden lépésünket - csak a mával, a mosttal törődjünk. Tegyük meg azt a keveset, amit ma meg kell tennünk, egy nap alatt csak egy napra valót. A napokból aztán hetek lesznek, a hetekből évek. De ne feledkezzünk meg a szeretetről, és egész életünk valódi csodává válik.
VÉK Sopron
2008.02.06. 21:22
HAMVAZÓSZERDA
Az idei esztendőben február 6-ra esik hamvazószerda, a húsvétot megelőző negyven napos nagybőjt első napja. E negyven nap a keresztények számára bűnbánati időszak, amely alkalmat ad a lemondásra, a hitben való elmélyülésre és kiengesztelődésre, hogy méltóképpen felkészülhessünk Jézus feltámadásának, a húsvétnak a megünneplésére. A pap hamvazószerdán /és nagybőjt első vasárnapján/ keresztet rajzol a hívek homlokára: "Emlékezzél, ember, hogy por vagy és porrá leszel!" A hamu egyszerre jelképezi az elmúlást és a megtisztulást.
Miért éppen negyven napig tart a nagybőjt? A Szentírásban számos esemény kapcsolódik a negyvenes számhoz. Jézus nyilvános működésének megkezdése előtt negyven napot töltött a pusztában. Negyven napig tartott a vízözön, negyven évig vándorolt a pusztában a zsidó nép. Mózes negyven napig tartózkodott a Sínai hegyen és Jónás próéféta negyven napos böjtöt hírdetett Ninivében.
A bőjt vallásos gyakorlata a bűnbánat, a megtisztulás, az áldozat és a könyörgés kifejeződését szolgálja, jelzi az ember Isten iránt tanúsított szeretetét és az érte való áldozatvállalását.
Lisieux-i Szent Teréz Önéletrajzában /"A" kézírat, 117. oldal/ olvashatunk egy eseményről, a körülmények pontos említése nélkül. Teréz egy vasárnapon egy olyan fényképet nézeget, mely a kereszten függő Jézust ábrázolja. Mély hatást gyakorol rá! A keresztrefeszített Jézus legmélyebb fájdalmát, a lelkek utáni szomjúságát érti meg Teréz a képecske által. Szíven üti a gondolat, és visszhangzik benne a kereszten függő Jézus kiáltása: "Szomjúhozom!"
A megváltás műve nem automatikus, az embernek tudatosan is be kell kapcsolódnia megtisztulása, üdvössége forrásába. Jézus szeretete nem maradhat válasz nélkül... közvetíteni kell a lelkek számára... E közvetítés nélkül Jézus áldozata nem tudja elérni az embert...Az Egyház közvetítő szerepe... általa kerül kapcsolatba minden időben és minden korban élő ember Jézus átalakító szeretetével!
Személyes meghívásunk ebbe a szeretetbe... be kell kapcsolódnunk a közvetítő szerepbe! Legyünk Jézus munkatársai, különösen ebben a nagybőjti időben! J
2008.02.03. 20:26
BOCSÁNAT KÉRÉS!!!!
2008,JAN.30
2008.FEBR.02 12,47 ÓRA
2008.FEBR.02 21,28 ÓRA
ÍRÁSAIMRA NEM TETTEM KÉZJEGYEMET.
a = Gyermek Jézusról nevezett Adrienn ocds Sopron
2008.02.03. 16:22
"Boldogságok"
Most olvastam a nyolc boldogságról itt sorokat a "Gondolatok könyvében"... színes üvegablakokkal illusztrálva...köszönöm! Bátorkodom megosztani én is gondolataimat.
Összegyűjthetjük a világirodalom legszebb gyöngyszemeit, egy sem fogja megközelíteni a nyolc boldogság szépségét, gazdagságát. Jézus egész tanítása ebben sűrűsödik össze. Ha valaki csak egyet is életelvéül választ a nyolc boldogság közül... Ezek a kijelentések valóban hozzásegítenek ahhoz, hogy az ember túlnőjön önmagán, és Isten gyermeke legyen. A Szentlélek ereje kell, hogy átjárjon, így érlelődjön meg bennem a 8 boldogság!
Ezekben a "boldog" emberekben van valami alapvetően közös, egy olyan magatartás, amely alkalmassá teszi őket Isten országára: ez pedig Isten felé való nyitottságuk. Ezek az emberek nem saját anyagi vagy erkölcsi adottságaikban bíznak, hanem egyedül Istenben. A földi javak élvezete helyett a mennyeiekre várnak. Erre kaptak ígéretet... Övék lesz majd Isten, az ő országa, irgalma, örök látása és boldogsága. Hogy beléphessünk ezeknek a "boldogoknak" sorába, ki kell magunkban alakítani ezek magatartását; enélkül nem lehertünk Krisztus tanítványai, sem nem nyerhetjük el az üdvösséget.
A 8 boldogságból kiválasztottam a "szelídség"-et. Miért? A szelídekről azt tartja a világ, hogy gyengék és gyávák. Pedig rendszerint az támad, aki erőszakos, az mar meg másokat, aki fél: az emberektől, a feladatoktól, az élettől, s főleg attól, hogy alulmarad, vagy lenézik, hibáztatják. Csak az erős, a magabiztos ember képes szelídségre, megbocsátásra, elnéző megértésre.
Amikor Jézus mennybemenetelekor eltávozott tanítványaitól, emberfeletti feladattal bízta meg őket. Az egyszerű, szelíd 11 apostol küldetése... Aki azonban küldte őket, segítséget is adott nekik. Szelídségre és alázatra intette őket, elküldte nekik a Szentlelket, s általa minden földöntúli erőt a rendelkezésükre bocsátott. Így tette a gyengéket erőssé, a félénkeket bátorrá s a szelídeket alkalmassá nagy feladatok megvalósítására.
Jézus szelid volt, de acél jellem! Nem tért le az Atyától számára kijelölt útról! Nekünk sem szabad letérnünk keresztény hivatásunktól! Ha törésre visszük, törni kell... ez a hitvallás! Követni az Urat! Ebben a szelídségben benn van a szeretet!... Isten tekintete alatt vagyok... Isten kedvében járni - ez a szelíd ember! Jókedvű, vidám... ez vonz másokat Isten felé!
"Boldogok a szelídek", akik bár szegények és szenvedők, de nem lázadnak, nem akarnak maguknak erőszakos eszközökkel jobb helyzetet teremteni, se nem akarnak leigázni másokat! Add Urunk, hogy a nyolc boldogság szellemében éljünk! J.
2008.02.03. 15:47
Drága testvérek!
Milyen érdekes,hogy éppen ha minden igaz február 11.-én,a Lourdes-i Szűzanya megjelenésének 150.évfordulóján,a Betegek Világnapján,fogják megszavazni a Parlamentben azt az ominózus egészségbiztositási törvényt,ami a magyar nép halálos itélete.Nem elgondolkoztató a dátum?Bármi is lesz a Mama nem hagyja,hogy elpusztuljon ez a nép!Ne féljetek!Vigasztaljanak Babits Mihály szavai!
"Miatyánk ki vagy a mennyekben,harcokban,bűnökben,szennyekben,rád tekint árva világod:a te neved megszenteltessék,a te legszebb neved:Békesség!Előtted Uram a hon java,s hulljon a lomb,csak éljen a fa:de vajjon a legkisebb lombot nem őrzi -e atyai gondod?Nem leng-e az utolsó fürtön is,áldva miképpen mennyekben,azonképpen itt a földön is?Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma,és gyermekeinket növeld békére.Bocsásd meg a mi büneinket miképpen mi is az ellenünk vétetteknek:a gaz tied,büntetni:mienk csak az,hogy védelmezzük a mieinket!Jaj ki ellenünk mozdul:megvivunk készen bármi csatát,de szabadits meg a gonosztul,mert tiéd az ország,kezedbe tette le sorsát,s te vagy a legnagyobb erősség:Ki neveden buzdul
bármennyit küzd,és vérez,előbb vagy utóbb övé lesz a hatalom és a dicsőség!
A tömeg láttára fölment a hegyre és leült. Tanítványai köréje gyűltek, ő pedig szólásra nyitotta ajkát. Így tanította őket:
"Boldogok a lélekben szegények, mert övék a mennyek országa.
Boldogok, akik szomorúak, mert majd megvigasztalják őket.
Boldogok a szelídek, mert övék lesz a föld.
Boldogok, akik éhezik és szomjazzák az igazságot, mert majd eltelnek vele.
Boldogok az irgalmasok, mert majd nekik is irgalmaznak.
Boldogok a tiszta szívűek, mert meglátják az Istent.
Boldogok a békességben élők, mert Isten fiainak hívják majd őket.
Boldogok, akik üldözést szenvednek az igazságért, mert övék a mennyek országa.
Boldogok vagytok, ha miattam gyaláznak és üldöznek benneteket és hazudozva minden rosszat rátok fognak énmiattam.
Örüljetek és ujjongjatok, mert nagy lesz a mennyben a jutalmatok! Így üldözték előttetek a prófétákat is."
2008.02.02. 21:06
A NYOLC BOLDOGSÁG
Minden 'boldogság' valami fontosat mond keresztény életünkről. Példát állít elénk, hogyan éljünk, és hogy találhatjuk meg Istent közelségünkben. Visszatekinthetek életemre, hogy megkeressem, milyen nyomát találom: hogy közelebb vezetett-e az élet teljességéhez, ha alázatos voltam, könyörületes, békeszerző, ha küzdöttem az igazságért, áldozatot vállaltam hitemért, vagy szelíd voltam. Isten ilyenkor mindig közel van hozzánk. Kérhetem imámban a kegyelmet, hogy ezeket szem előtt tartva éljek, mert Jézus is így élt. a
2008.02.02. 13:54
ISTENNEK SZENTELT ÉLET
"Soha nem felejthetjük el, hogy az Istennek szentelt élet a mennyei Atya ajándéka, aki a hivatást adja. A szerzetesek világnapja segítse Isten népét, hogy jobban megismerje a megszentelt élet sajátosságait, és megbecsülje azt." II. János Pál pápa 1997-ben ezekkel a szavakkal nyilvánította Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepét a Megszentelt Élet Napjává.
Hányféleképpen törekedhetik az ember lelki tökéletességre? Bizonyos mértékben saját természetes lelki képességeivel - értelmével és akaratával- is felismerheti a Teremtő szándékait és törekedhetik azok szerint berendezni életét. - természetes tökéletesség. De sokkal magasabb mértékben megvalósíthatjuk a tökéletességet azzal az erővel, melyet Isten ad, mert a kegyelem természetes erőinket magasan felülmúlja, termlészetfölötti tökéletesség lép be életünkbe.
A keresztény tökéletesség nem külső áhítatgyakorlatokban: sok imádságban, szigorú bőjtben, sanyargatásokban, nem is látomásokban és más rendkívüli jelenségekben áll. Ezek csak eszközök, vagy jutalmak! A tökéletesség lelke: a megszentelő kegyelem állapota és minél nagyobb szeretet Isten és a felebarát iránt.
2007. szeptember 21-23-ig lelkigyakorlaton voltam. A második nap este együtt töltött egyéni és közös imádság után, az előadóterem táblájára saját kézirásunkkal felírtuk: SZENT AKAROK LENNI! Mit jelent számomra? Haladni az életszentésg útján! Hogyan? A lényeg a szeretet! Cselekedeteimet Isten iránt való szeretetből végezzem, szeretetből fogadjam a megpróbáltatásokat, szenvedéseket, meghozni minden áldozatot, melyet Isten és a Közösség megkíván tőlem! Önfeláldozó szeretet titkát kell megtanulnunk!
Mindehhez hathatós eszköz a három evangéliumi tanács! Mert ezáltal győzedelmeskedhetünk legbiztosabban az emberi szív három főszenvedélyén. Az önkéntes szegénységgel legyőzhetjük a földi javakhoz való rendetlen ragaszkodást, a kapzsiságot. A tisztasággal legyőzhetjük az érzékiségünket, az engedelmességgel pedig kevélységünket - így elhárítjuk a tökéletességre törekvésünk legfőbb akadályait. Az evangéliumi tanácsok követése áldozatot és önmegtagadást kíván. De Jézus követésének alapfeltétele: "Aki utánam akar jönni, tagadja meg magát," - olvashatjuk Márk evangéliumában, 8,34-ben.
Nem az a legkiválóbb és legtökéletesebb szerzet, amelynek legszigorubbak a szabályai. Hanem az, amelynek a tagjai legnagyobb szeretettel használják fel a szerzetesi élet eszközeit saját megszentelődésükre és így a legnagyobb odaadással törekszenek a tökéletességben haladni, Isten és felebarát iránti önzetlen szeretetben gyarapodni. J.
2008.02.02. 12:47
Rembrandt: Simeon a templomban, részlet
1631, Olaj, vászon, 60x48 cm, Mauritshuis, Hága
Simeon, ki lángban égett,
Istenhez szólt könyörögve,
eljöttét annak a napnak,
hogy ő Véle ünnepelje.
Szentlélek a jó öregnek
szavát adva azt felelte,
amíg életet nem látott,
a halála nem telik be,
míg a Fiút meg nem látta,
ki a mennyből érkezik le,
két kezével meg nem fogta,
míg ölébe nem emelte,
két karjával amíg Istent
önmagához nem ölelte.
(Juan de la Cruz: Hatodik románc, részlet.
Takács Zsuzsa fordítása)
2008.02.01. 21:20
Babits Mihály:
Balázsolás
Szépen könyörgök, segíts rajtam, Szent Balázs!
Gyermekkoromban két fehér
gyertyát tettek keresztbe gyenge nyakamon
s úgy néztem a gyertyák közül,
mint két ág közt kinéző ijedt őzike.
Tél közepén, Balázs-napon
szemem pislogva csüggött az öreg papon,
aki hozzád imádkozott
fölém hajolva, ahogy ott térdeltem az
oltár előtt, kegyes szokás
szerint, s diákul dünnyögve, amit sem én,
s ő se jól értett. De azért
te meghallgattad és megóvtad gyermeki
életem a fojtogató
torokgyíktól s a veszedelmes mandulák
lobjaitól, hogy fölnövén
félszáz évet megérjek, háladatlanul,
nem is gondolva tereád.
Óh ne bánd csúf gondatlanságom, védj ma is,
segíts, Sebasta püspöke!
Lásd, így élünk mi, gyermek módra, balgatag,
hátra se nézünk, elfutunk
a zajló úton, eleresztve kezetek,
magasabb szellemek - de ti
csak mosolyogtok, okos felnőttek gyanánt.
Nem sért ha semmibe veszünk
s aztán a bajban újra visszaszaladunk
hozzátok, mint hozzád ma én
reszkető szívvel... Mosolyogj rajtam, Balázs!
ki mint a szepegő kamasz,
térdeplek itt együgyű oltárod kövén -
mosolyogj rajtam, csak segíts!
Mert orv betegség öldös íme engemet
és fojtogatja torkomat,
gégém szűkül, levegőm egyre fogy, tüdőm
zihál, s mint aki hegyre hág,
mind nehezebben kúszva, vagy terhet cipel,
kifulva, akként élek én
örökös lihegésben. S már az orvosok
kése fenyeget, rossz nyakam
fölvágni, melyet hajdan oly megadón
hajtottam gyertyáid közé,
mintha sejtettem volna már... Segíts, Balázs!
Hisz a te szent gégédet is
kések nyiszálták, mikor a gonosz pogány
kivégzett: tudhatod, mi az!
Te ismered a penge élét, vér izét,
a megfeszített perceket,
a szakadt légcső görcseit, s a fulladás
csatáját és rémületét.
Segíts! Te már mindent tudsz, túl vagy mindenen,
okos felnőtt! Te jól tudod,
mennyi kínt bír el az ember, mennyit nem sokall
még az Isten jósága sem,
s mit ér az élet... S talán azt is, hogy nem is
olyan nagy dolog a halál. a
2008.01.30. 21:02
A népi hagyomány szerint a téli álmot alvó medvék Gyertyaszentelő Boldogasszony napján, azaz február másodikán hagyják el először barlangjukat, mégpedig azért, hogy az időjárást szemrevételezzék. A népi hiedelem szerint ha ilyenkor szép idő van, és a medve meglátja az árnyékát, visszatér a barlangjába, mert ez annak a jele, hogy a tél még sokáig elhúzódik. Ha viszont az idő borús, és a mackó sem vet árnyékot, hamarosan beköszönt a tavaszias idő.
2008.01.30. 20:16
Képmeditáció
Gyertyaszentelő Boldogasszonyra 2008. február 2.
2007. augusztus 18-án Gyenesdiáson, Művelődési Házban festmény-fotó kiállításon voltam. Kristóf és Pál kármelita atyák festményein túl, különböző korosztály fotói szemet gyünyörködtető látványa tárult elém! A megnyitó beszédban elhangzott, hogy ahány ember, annyifélét "olvashat" a kiállított képekből. Lehet, hogy ami az Alkotót megfogta, festette, fotózta, abban egy másik "szempár" egészen mást fedez fel! A festmények hátterében Salvador Dali /1904.05.11. - 1989.01.23./ és Vincent van Gogh /1853.03.30. - 1890.07.29./ festészete is teret kapott. A kiállításra nem vittem magammal fényképezőgépemet... késő bánat, de ajándékot kaptam szívembe!
Ez a kiállítás jutott eszembe, emlékeztetett arra, hogy volt egy időszak életemben, amikor gyüjtöttem a szentképeket. /Mivel a familiában két egyházmegyés pap és apáca nagynéném volt, ez nem okozott nehézséget!/ Régi és újak váltakoztak: papi- szerzetesi jubileumoktól, jókívánságoktól, írott és iratlan szentképek "mondanivalója" tárult most lelki szemeim elé!
Képmeditáció... Szűzanya kis Jézussal, háttérben gyertya... mit jelent számomra Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepe? Jézus bemutatása a templomban...Lk.2,22-40.
A hatalmas gyertya lángoló sugárzásával elárasztja az egész képet. Meleg fényessége mindent átjár, mindent a világosság szent jelévé magasztosít. Mária és a kisded Jézus arca belső fénytől ragyog. Mária hányszor láthatta már Jeruzsálem szent templomát! De így még soha! Karján a megjövendölt élet titkával... szívében érezhette, hogy a mennyei Atya előbb közelített hozzá kegyelmével, amikor kiválasztotta. Fönséges találkozás: gyermekét fölajánlja, bemutatja. Hódolattal fölismeri, hogy teljesen Istené. Elsősorban hozzá tartozik a belőle fakadt élet...Az agg Simeon - a Lélek ihletésére - prófétai szavakat mond: a gyermek az "ellentmondás jelévé" válik; Mária szívét gyötrelmes szenvedés járja át!
Mennyi mindent jelképez az égő gyertya! Szeretet: világosság és élet! De igazában mindez csak akkor jelent valamit nekünk, ha valóban aszerint élünk, amit a gyertya jelképez. Ha valóban Istenben látjuk életünk világosságát és értelmét! Ha valóban magunkban hordjuk a hitet, mint a gyertya energiáját, hogy azzal oldjuk meg az élet nehéz helyzeteit. Ha valóban másoknak világít életünk áldozatos szeretettel, mint Krisztus élete, s mint a Krisztust jelképező nagy húsvéti gyertya! Ha valóban várjuk a Krisztussal való találkozást, mint az agg Simeon és Anna prófétaasszony!
Mindenkinek szüksége van újra és újra belső megvilágosodásra, amikor komolyabban végiggondolja életét. Jézus mondja: "Én vagyok a világ világossága. aki követ engem, nem jár sötétben, hanem övé lesz az élet világossága." /Jn 8,12./ J.
2008.01.27. 18:15
A jó és a rossz küzdelme
Napról-napra menű írásodban ellátogattam a http://www.virtus.hu honlapra. Milyen választ írhatnék e sorokra?
Minden emberben, minden órában egyszerre kétirányú törekvés van: az egyik Isten felé, a másik a Sátán felé. Isten hívása: a lelkiség, a fokozatos felemelkedés vágya, a Sátán hívása: az állatiasság, a lesüllyedés öröme!
Jézus feladatot bizott ránk, küldetést adott nekünk. Nekünk, az Egyház tagjainak pontosan azt kell tennünk, amit Ő egykor tett. A Mester tevékenysége minta tanítványai számára: minket is tanúságtételre hív!
Szent Pál apostol a Gal. 5,19-21-ben a test és a lélek cselekedeteiről beszél. Felsorolja az emberi hibákat, velük szemben rámutat a lélek gyümölcseire. Itt első helyen áll a szeretet... a többi mind vele kapcsolatos. Vagy úgy, mint a szeretet uralmának jele /öröm, békesség/, vagy mint a szeretet megnyilatkozása /türelem, kedvesség, jóság/ vagy mint a szeretet kibontakozásának feltétele /hűség, szelidség, önuralom/. Ezeket úgy kell gyakorolni, mint a nemes lelkület megnyilatkozását: Lélek szerint éljünk!
Milyen választ írhatnék az olvasott részre? Ha szeretem az Urat, ha mindenben és mindenkiben Hozzá ragaszkodom, akkor világosságként jelen van életemben.
A virtus.hu üzenetre reagálom: "Sokszor és sokféle módon szólt Isten az atyákhoz a próféták által, végül Fia által szólt hozzánk.".. /Zsid. 1,1-2./ Isten Igéje része lett ennek a világnak az emberi történelemnek, forrása minden előrehaladásnak! J.
2008.01.27. 14:36
Elolvastam az újság cikket!!!! Gárdonyi gyönyörű verse jutott eszembe melyet megosztanék veletek is!
ÍRÁS A BIBLIÁBA
Ez a könyv a könyvek könyve,
Szegény ember drágagyöngye,
Égi harmat lankadtaknak,
Világosság földi vaknak.
Bölcsességnek arany útja;
Boldog, aki rátalál!
Szomjas lelkek forráskútja,
Hol pohárral Krisztus áll.
Ez a könyv az örök törvény
Királyon lánc, rabon napfény,
Tévelygőnek hívó harang,
Roskadónak testvéri hang,
Elhagyottnak galamb-búgás,
Viharvertnek ereszet,
Haldoklónak angyalsúgás;
,Ne félj, fogd a kezemet’’.
Gyermeknek is ,,Mily szép rege’’,
Bölcsnek, ,,Rejtelmek tengere’’,
Fal,- s túl rajta élő hangok,
Köd,- s benn zengő hárfák, lantok.
Templomok közt legszebb templom;
Csak megnyitom s benn vagyok,
Ablakán a paradicsom
Rózsáira láthatok.
Minden fakul, minden romlik,
Márványvár is összeomlik,
Bíborleplek ronggyá málnak,
Dicsőségek füstbe szállnak,
Csak ez a könyv nem tér porba,
Mintha volna élő lelke!...
Ez a könyv Mózes bokra:
Isten szíve dobog benne... Gárdonyi Géza a
2008.01.26. 18:44
M E G H Í V Ó
A Világban Élő Kármeliták
és skapulárét viselők
sok szeretettel hívják és várják a
a kármel lelkiség iránt érdeklődőket
Közös imára, szentmisére
a Szent Margit - Julianeum - templomba
2008. február 2-án szombaton 16,45 órára.
"Ó nézd az ifjú Szűzanyát, templomba hozta magzatát; ki minden törvényt alkotott, törvény előtt most meghajolt! ... Királyi Szűz! Jöjj, hozd Fiad, így kettős lesz az áldozat! Örömre gyújtja a szívet, ki mindnyájunknak üdve lett." /Himnusz, Febr. 2./
2008.01.21. 22:00
Mi lesz ennek a közösségnek az alapja? A kölcsönös ismeret és a kölcsönös ajándékozás. A kölcsönös ismeretet Jézus így fogalmazza meg: "Juhaim hallgatnak szavamra. Ismerem őket..." A juhok - vagyis az emberek - ismerik a Pásztor hangját, alakját, ő pedig ismeri személyesen őket. A kölcsönös ismeret közösséget szül, amely az ajándékozásban teljesedik ki. Ennek leírását is megadja Jézus: "ők követnek engem. Örök életet adok nekik..." Amit a juhok adhatnak, az az engedelmesség, az alázat, a cselekedetben megvalósuló szeretet. Amit pedig a Pásztor ad nekik, az nem más, mint maga az élet.
Ezen a ponton megérthetjük, hogy Jézusnak ez a pásztori önértelmezése a Szentháromság szívébe vonja be az embert. Hiszen a Szentháromság közösségének alapja az, hogy a három isteni Személy tökéletesen eggyé válik a szeretetben: ismerik egymást, és teljes lényüket odaajándékozzák egymásnak. Ennek a csodálatos Isten-rejtelemnek leképeződése a krisztusi küldetés révén megvalósuló közösség a Fiú és az emberek között. Aki Jézus mellet horgonyoz le, tudatosan vállalja a nyájához való tartozást, az átélheti, miként emeli be őt, egész emberi létét a kegyelem az istenség mélységébe. Ennek kifejeződése Jézus szava az evangéliumi szakasz végén: "Atyám, aki nekem adta őket, nagyobb mindenkinél: Atyám kezéből nem ragadhat ki senki semmit. Én és az Atya egy vagyunk." Ez a kettős mozgás - Istené az ember felé, az emberé Istenbe - végül a legtöbbet adhatja meg az embernek: a közösségben való bizonyosságot és biztonságot, a félelemtől és haláltól való megszabadulást, a semmitől nem veszélyeztetett, legmélyebb és legigazabb örömet és boldogságot. Ezért mondja Jézus juhairól: "Örök életet adok nekik, nem vesznek el soha, és senki nem ragadja ki őket a kezemből."
HAJRÁ olvassuk a SZENTÍRÁST!!!!!!! a
2008.01.21. 21:46
Az első tanítványok meghívása
Jn. 1, 35-51
Testvérek telefonon figyelmeztettek, hogy részben írtam meg a házi feladatot.... Szent János evangéliumának I. fejezete a feladott lecke, és még hiányzik Jn 1, 35-51 szakasz! Hiányosan jegyzeteltem? - szó sincs erről! Magyarázatot is kaptam: aki most kényszerpihenőn van... aki most jobban ráér... beadtam a derekam...
Mit rejt számomra ez a szentírási szakasz? "Megtaláltuk a Messiást..., Kövess engem!
A Szentírás az Ószövetségtől kezdve "boldognak" mondta azt az embert, aki éjjel-nappal az Úr törvényeiről elmélkedik: vagyis szaváról, tanításáról, misztériumairól. Az olvasottakat elmélyítve, fordítsuk őket a mindennapi életre! Elmélyítés nélkül Isten szava nem tud behatolni a lelkünkbe, felszínen marad, és nincs gyakorlati cselekedet! Aki csak külsőleg a fülével hallgat, még csak az első lépést tette meg. A szív belső figyelmére van szükség: hagyni kell, hogy az isteni szó teljesen átjárjon bennünket, mély meggyőződéssel életünk kell, hogy jobbá változzék!
A Szentírás olvasását imádságnak kell kísérnie, mert így lesz MEGTALÁLÁS, beszélgetés Isten és közöttem. Az olvasás a bensőnkben folytatott beszélgetés kiindulópontja. Az irott szó ebben a beszélgetésben válik élő szóvá. Isten maga világítja azt meg az összeszedett lélek mélyén, megérteti jelentését és a mindennapi életben való gyakorlati alkalmazását. A figyelem aztán önkéntelenül is imába fordul, ami nem más, mint válaszunk az Úr szavára, világosságára: beleegyezés, elfogadás, Istenre hagyatkozás, istenszeretet lendülete, megújult buzgalom a szolgálatban...
Nekünk, akárcsak az ószövetségi kis Sámuelnek - mindig készen kell állni arra, hogy választ adjunk Isten hívására: KÖVESS ENGEM... A tanítványok kiválasztása: Jézus első munkatársai lesznek az üdvösség szolgálatában. Isten nem csupán egyszer hív az életben, hívásai megújulnak, mindig nagyobb követelményeket, feladatokat támasztva. Most már nemcsak arról van szó, hogy kövessék Jézust a tanítványok, hanem majd arról is, hogy Őt követve emberhalászok legyenek... Akárcsak az első alkalommal ... a kimondott igenek fontosak... egyre nagyobb önzetlenséget, odaadást és áldozatot kívánnak!
Jézus első szava tanítványaihoz ez volt: "Jertek és lássátok" Jn. 1,39. azaz kövessetek és nézzétek, azaz utánozzatok és szemléljetek... Aztán másnap Fülöphöz "Kövess engem!" Jn 1,43 Milyen gyöngéd, édes, üdvösséges és szeretettel telt ez a szó! "Kövess engem!" ... Mi édesebbet hallhat az, aki szeret? Mi lehet üdvösségesebb, mint a szeretettel oly bensőségesen egyesített követés!
Kármelitás párhuzam se legyen nélkülözésünk... Ha átéljük saját meghívásunkat, erre adott halk igenünket... erre a nagy szeretetre emlékezünk... olvassuk el Keresztes Szent János ÉSz 4,3-t. "Abban az édes fuvallatodban, amely ezzel az emlékeztetéseddel jár, s amely tele van jóval és dicsőséggel, mily gyöngéden keltesz bennem szerelmet és vonzalmat magad iránt!"
Vegyük kezünkbe, olvassuk a Szentírást! J.
2008.01.20. 21:54
2008. a BIBLIA éve!
Felvetődött a kérdés: - mikor olvastad utoljára a Bibliát? - Mit olvastál utoljára? - Mi maradt meg benned? Nekünk, testvéreknek mit jelent a Szentírás? Van Szentírásod? Vedd és olvasd figyelmes, szerető tekintettel!
Feladott házi feladat jegyzetemet vettem elő: evangélium Jn 1,19-34... percekig döbbentem magam elé meredtem... hisz ez a mai evangélium! Mit mond nekem? Mi ragadott meg? Mit huzzak alá, mit írjak ki a margóra? ISTEN BÁRÁNYA... LESZÁLL RÁ A LÉLEK... ISTEN VÁLASZTOTTJA....
Keresztelő Szent János nem a maga tapogatódzó véleményét hírdette. Mi haszna és értelme lett volna ennek? Amit Isten mutatott meg neki és bízott rá, arról szólt. Ezért volt szava igazság és erő - mert ott volt mögötte a "láttam" , az Istentől kapott ajándék!
"Nézzétek az Isten Báránya"! Jézust az Atya szeretett Fiaként mutatja be, Keresztelő János pedig ártatlan bárányként, aki áldozat lesz a bűnök kiengeszteléséért. Szó sincs olyan Messiásról, aki azért jön, hogy Izraelnek hatalmat és földi dicsőséget adjon! Hanem, aki magára veszi az emberek gonoszságait és azokért halálával fizet. Áldozata által nem csupán Izraelnek ad világosságot és üdvösséget, hanem az egész emberiségnek: Őbenne nyilvánul meg Isten dicsősége.
Krisztus istensége felragyog... mégis szolgai alakot vett fel, elrejtette magát, kiüresítette, megalázta magát az áldozatra szánt bárány állapotáig. Jézus egyszerre tisztító és engesztelő áldozattá válik majd... A Lélekkel való megkeresztelkedés elsősorban a halál és a megdicsőülés elővételezése...
Krisztus nagysága láttán Keresztelő János felismeri a maga kicsiségét... A magasból megvilágítva elismeri Krisztus és küldetése elsőbbségét: Ő "Isten választottja"...
Az is a házi feladat része, hogy ebből a szentírási részből hogyan vonható kármelitás párhuzam? "Leszáll rá a Lélek" Jn l,32 ! Keresztes Szent János Élő Szeretetláng műve a Szentháromságos életet tükrözi, magyarázza ezt az isteni életet. Mert a Szentlélek munkálkodása a lélek legmélyebb központjában van. Minél bensőbb, annál tisztább, annál bőségesebben adja magát Isten a léleknek! Az ÉSz 1,22-ben olvashatunk, hogy "Istennek végtelenül tökéletes erényei és tulajdonságai állanak itt szemben a léleknek végtelenül tökéletlen hajlamai- és tulajdonságaival szemben s a lélek nyög az ellentéteknek e küzdelme alatt, mely bensejében folyik. Ez a láng rendkívüli fényerejű, s mikor belesüt a lélekbe, s fénye beleütközik a léleknek ugyancsak rendkívüli sötétségébe, akkor a lélek érzi a természetéből folyó bűnös sötétséget... Ez pedig tart mindaddig, amíg az isteni fény ki nem űzi belőle a sötétséget s a lélek meg nem világosul és át nem alakul és meg nem látja magában a világosságot."
A Lélek ma is megmutatkozik. Jelenlétét érzékelteti emberekben, közösségekben megnyilvánuló minden igaz jóság és önzetlen szeretet! Urunk! - segíts bennünket, hogy lelkünk elmélyüljön a biblia olvasásában, látásunk tisztább legyen, a Lélek indításaira aktivan cselekedjünk a szeretetben! J.
2008.01.20. 17:55
A pásztori küldetésnek itt különleges alapja, sajátos ereje van: a közösségből fakad. A közösség forrása, tengelye pedig maga az Atya: ő van tökéletes közösségben a belőle származó Fiúval; és ő van teljes és megbonthatatlan szövetségben, egyfajta teremtői-teremtményi közösségben a világgal. A megtestesülés és megváltás nagy misztériumában ez a két közösség találkozik, ér egybe: az Atya akaratából a Fiú és a teremtett világ lép a legcsodálatosabb közösségre. Isten emberré lesz, hogy az emberiség részesülhessen az isteni természetben. A kimondhatatlan Úr emberi hangon szólal meg, hogy az ember szavai visszanyerjék erejüket, igazságukat. Minden élet, irgalom és jóság Forrása elküldi Egyszülöttét, hogy az emberi világban a rosszal a legmagasztosabb jó szegülhessen szembe. A megközelíthetetlen fényben lakozó Isten emberi arccal mutatja meg önmagát, hogy az emberen felragyogjon teremtményi szépségének fénye.Babits Mihály versének Az elbocsátott vadnak első és utolsó strófája, amelyben az Istentől elbocsátott, szabad, mégis örökre az Úrhoz kötődő lét érzését énekli meg a költő, utalva az ősi, mindent megelőző, és mégis folyton születni kellő közösségre: házi feladat : azIGE ISTENSÉGE ésMEGTESTESÜLÉSE /Jn-1-18/ gondolataim közlése ránk a közösségre vonatkoztatva. a
A következő - 2008. májusi gyűlés 31.-én lesz, hogy hol és mikor azt az érintettek már tudják! Jó munkát, jó készűlődést! Hordozzuk egymást imádságban mert bizony van miért! Jó értelemben is, hála érte az Úrnak!